Leden 2013

Výběr předmětů

30. ledna 2013 v 18:00 | tmobilek89 |  DIT
Jelikož jsem nějakou dobu studovala všechny předměty a nemohla jsem se stále rozhodnout, tak jsem se rozhodla trochu načerpat informace od ostatních. Nejprve jsem zašla za svým koordinátorem Dr. Dunphym. Ten mě jen odkázal na stránky dit.ie s rozvrhy, takže mi moc nepomohl.

Navštívila jsem tak nějaké hodiny a na jedné jsem se seznámila s jedním Erasmákem, se kterým jsem se později i setkala. Doporučil mi, které předměty není moc vhodné studovat, buď z důvodu, že profesorovi nelze příliš rozumět, že se vyžaduje od studentů hodně a nebo že daný předmět je příliš těžký.

Image and Video Compression - dobrý předmět, jen na zkoušce dostanete čtyři otázky a ke každé musíte napsat tak tři celé A4.

Advanced Graphics and Rendering - učiteli nejde příliš dobře rozumět a není příliš vstřícný ke studentům.

Dále viz odkaz.

Takže jsem se rozhodla raději studovat předměty bakalářského studia.

Ještě předtím než jsem se setkala s tímto studentem, jsem ale napsala na studentskou unii (stránky, dawn.ohiggins@ditsu.ie). Pomohli mi nejen kontaktovat dalšího studenta (irského), který mi sice poradil některé magisterské předměty, ale jeho rad jsem nakonec nevyužila. Dále mi také pomohli s přístupem na mail (stránky, jméno: studentské ID, heslo: datum narození, např.20111990). Další kámen úrazu byl přístup ke školní wifi. Tam musíte opět zadat své ID a heslo jako u emailu.

Musím říct, že pan Dunphy je velmi nespolehlivý člověk. Paní O'Shaughnessy byla velmi vstřícná a nápomocná, ale s panem Dunphym je to velmi složité. Nejdříve mi nabídl, že si můžu vybrat předměty z modulu, ze kterého chci a sám mě upozornil na School of Computing, i když nejsem pod ní přihlášena, že by mě některé předměty mohly zajímat. Tak jsem napsala jedné profesorce z oboru DT211 (Databeses), která mi oznámila, že nejprve musím být zapsána pod the School of Computing, abych tam mohla studovat.

Tak jsem samozřejmě hned psala panu Dunphymu, abych zjistila, co je k tomu potřeba, že bych ráda studovala předměty z modulu DT211. Jeho odpověď byla velmi krátká a stručná. Mám mu prý říct nejprve, jaký kurz je, DT211 prý vůbec nic neznamená. Také mu mám napsat, kdo to má na starosti a kde to je. Jsem sice na Erasmu poprvé, ale takové věci by snad měl vědět ON!

Navíc mi před pár dny slíbil, že mi domluví schůzku s panem Duignan, zřejmě garantem oboru Computing, a asi na to zapomněl, protože ohledně této věci mi vůbec nic pak nenapsal.

Nakonec mě přeposlal na pana Shane Mulligana (shane.mulligan@dit.ie), který je koordinátor na School of Computing. S ním jsem si domluvila schůzku, abychom probrali mé možnosti. Již v mailu jsem mu vysvětlila svou situaci.

Při osobním setkání se mě hned zeptal, co jsem si teda vybrala. Tak jsem mu řekla, že jsem si vybrala tři předměty, ale že se mi matematika kryje s Irish Cultural Studies, takže to asi ne. Udělal si kopii mého studentského průkazu a šli jsme do jedné kanceláře, kde jsem jim sdělila, co jsem si vybrala. Řekl mi, že je trochu problém při změně fakulty, že jsem to měla vědět již před odjezdem při výběru předmětů, ale všichni mě ujišťovali, že si můžu předměty vybrat až tady a nedali mi žádné informace o předmětech, takže výběr byl dost složitý. Když jsem se ho například zeptala, o čem předmět Internet Apps & Web Devlopment je, tak se na mě tak divně zatvářil a prohlásil, že tam přece budeme programovat asi nějakou webovou aplikaci za použití Javy nebo tak něco.

Když jsem si tedy vybrala všechny předměty, přepsala jsem Learning Agreement (vytiskla jsem druhou stranu LA, kde jsem napsala předměty, které si ruším a které budu mít místo nich). LA jsem vytiskla a zanesla ho koordinátorovi panu Mulliganovi. Na přepsání LA máte měsíc, takže času je dost, ale samozřejmě je nejlepší to udělat co nejdříve.

Erasmus párty

30. ledna 2013 v 10:10 | tmobilek89 |  DIT
Erasmus párty, která se konala první týden školy, organizovala ESN (odkaz na FB). Šla jsem se tam pro zvědavost aspoň podívat kolem desáté hodiny. Jelikož je to párty, kde se prochází několik pubů, dostala jsem se aspoň do jedno z nich, a to do the Old Storehouse. Bylo tam spousta lidí a potkala jsem tam i francouzskou dívku, se kterou jsem se setkala už u úvodní projížďky Dublinem. Tak jsem aspoň poznala atmosféru irské hospůdky. Hrála tam hezky hudba, ale pro mě docela nahlas, takže člověk moc nepostřehl. Kdyby tam mluvili česky, tak dejme tomu něco slyším, ale v angličtině téměř nic. Za půl hodiny ale změnili lokál, kde byl vstup 5euro, tak jsem se od nich odtrhla a vrátila se zpátky na hostel.

První den ve škole

29. ledna 2013 v 9:20 | tmobilek89 |  DIT
Dneska byl můj první školní den. Jen nezačal tak standardně. Byla jsem navštívit svou bývalou koordinátorku i současného koordinátora Thomase Dunphyho. Oba mi však neřekli nic zásadního. Test, který jsem měla z angličtiny psát, se odložil na 4.2. a pan Dunphy se jen ujistil, že vím, z jaké stránky si mám vybírat předměty (odkaz, jméno: students, heslo: timetables) a upozornil mě ještě na další jeden obor, ale moc mi nepomohl, takže jsem se rozhodla navštívit dva magisterské předměty večer, abych si udělala obrázek sama.

Oba dva koordinátoři sídlí na Bolton Street, takže jsem se tam aspoň mohla podívat. Moc dobrý dojem však na mě budova neudělala. Budova je docela stará, ale ne natolik, aby byla hezká. A nové jsou asi jen některé její části. Byla jsem i v knihovně. Mají tam spoustu knih, počítače a nějaké stoly. Líbila se mi, ale společenská část budovy, kde bylo plno pohodlných pohovek a taky stůl na stolní tenis.

Numerical Methods for ODEs & PDEs
 • Shane Mulligan
 • magisterský předmět
 • Taylerova, Eulerova metoda
 • učiteli šlo docela rozumět
 • typický profesor - matematik
 • potřeba MATLAB
 • počet studentů: 7
 • nebylo mi doporučeno, prý moc těžké

Intro into Numerical Methods
 • Anselm Griffin
 • magisterský předmět
 • zatím netuším o čem předmět je
 • podle profesora o kompresi, celou hodinu povídal něco o videu a obrazu
 • profesor mluví docela rychle a často nesrozumitelně
 • potřeba MATLAB
 • profesor má svůj channel na Youtube http://www.youtube.com/user/optiplex17
 • počet studentů: 6
 • nebylo mi doporučeno, prý moc těžké
Více zde.

Volby

25. ledna 2013 v 17:50 | tmobilek89 |  Každodenní život v Dublinu
V Dublinu jsem byla v době 2. kola volby prezidenta ČR. Jelikož jsem se zúčastnila už prvního kola a můj kandidát postoupil dál, chtěla jsem volit i v kole druhém. Na obecním úřadě jsem si týden před volbami nechala vypsat volební průkaz a s ním jsem odcestovala do Dublinu. Na velvyslanectví (stránky) pak jen stačilo ukázat volební průkaz a pas (či jiný OP) a mohla jsem volit.

Zdravotní středisko

24. ledna 2013 v 20:23 | tmobilek89 |  DIT
V rámci DIT existují zdravotní střediska. Jedno na Bolton street a jedno na Kevin street, pokud mám správné informace, a to přímo v budově univerizity. I jako Erasmus studenti máme právo na poskytnutí zdravotní péče zadarmo.

Bylo příjemné, že hned u vchodu jsem potkala paní ze Slovenska, která mě zapsala do systému, protože jsem měla jen pár minut po registraci. Počkala jsem v čekárně a za pár minut mě přijala sestra, která měla přednášku na informační schůzce. Mluvila velmi pomalu, takže jsem ji dobře rozuměla. Provedla nějaká vyšetření a doporučila mi léky. Jelikož si chtěla být jistá, zapsala mě ještě k doktorce, která měla chvíli času za pár minut. Počkala jsem v čekárně a za dvacet minut jsem šla za doktorkou, která mě detailněji prohlédla a předepsala mi léky, které jsem si pak vyzvedla v lékárně.

U doktorky mi stačilo ukázat studentskou ID kartičku a modrou evropskou kartičku, kterou požadovali i v lékárně. Tak jsem něco málo doplácela za léky. V okolí Augien Street se nachází hned dvě lékárny, takže najít je není problém.

Uvítací týden

22. ledna 2013 v 18:54 | tmobilek89 |  DIT
V rámci DIT je pro nováčky Erasmáky přichystán uvítací týden, který slouží k seznámení se a vyřizování organizačních věcí spojených se studiem. Pondělí je volné a je určené k aklimatizaci popřípadě k příjezdu do Dublinu.

Vyhlídková jízda autobusem po Dublinu

V úterý byla pro nás nachystána projížďka Dublinem. Pokud se vám poštěstí tato možnost, vyhněte se jí. Ano, potkala jsem tam příjemnou slečnu z Guadalope, která studuje Finance a obchod v Paříži a hezky jsme se popovídaly, ale celkově projížďka za moc nestála. Hodinu a půl jsme se trmáceli uličkami Dublinu, abychom se přes zamlžené sklo dívali na téměř stejné uličky a parky. Pokud má člověk zájem seznámit se s Dublinem, je lepší si počkat na lepší počasí a projít si Dublin sám po svých.

Registrace

Ve středu byla na pořadu dne registrace. V jedenáct hodin jsme se měli dostavit na univerzitu na ulici Kevin Street. Měla jsem to jen kousek, protože se hostel nacházel na strategickém místě mezi ulicemi Bolton a Kevin Street, kde sídlí DIT. Hned u vchodu jsem zahnula vlevo a pak už se hromadila skupinka Erasmáků. Podepsala jsem se na prezenční listinu a vešla do auly.

Na informační schůzce, která trvala asi dvě hodiny, jsme se dozvěděli nějaké informace ohledně knihoven. Oficiální stránce se můžete dočíst víc (http://dit.ie/library/). K vstupu stačí jen studentská ID karta.

Dále přišli dva zástupci ze studentské unie, kteří nám řekli, co všechno nabízí, že bychom měli zkusit a zapojit se do co nejvíc aktivit, protože tady máme jedinečnou šanci s tím začít a poznat nové aktivity a lidi.

Dalšími hosty informační schůzky byla taky kaplanka, sestřička ze zdravotního centra, zástupci kolejí a sportovních aktivit, kterých DIT nabízí opravdu spoustu. U vchodu nám ještě místní studenti nabízeli lístky s informacemi o stránce s nabídkou místních party apod.

Po informační schůzce jsme měli nějakou dobu čas. Registrace se totiž konala na Augnien Street a probíhala postupně, takže jsem se podle mailu, který mi přišel nedávno, měla dostavit, až na 14:30. Vrátila jsem se tak na chvíli do hostelu, abych se naobědvala.

Při cestě na Augnien Street jsem se trochu zatoulala, ale nakonec jsem ji za pomocí mapy našla. Registrace měla probíhat v druhém patře online v počítačové místnosti, ale jelikož měli nějaké technické problémy, museli nás nakonec přesměrovat do přízemí, kde přihlašovali studenty neevropských zemí. Po cestě jsme sice ztratili koordinátorku, ale vzájemnou pomocí jsme nakonec našli místo, kde jsme měli jít.

U registrace je nezbytné znát ID číslo studenta, které přijde v rámci registračního mailu, dále irskou adresu (pokud ještě nemáte privát, můžete uvést adresu hostelu nebo vašeho přechodného bydliště v Dublinu) a telefonní číslo. Pak vám udělají na místě fotku a během několika minut dostanete svou studentskou ID kartičku. Bohužel mi popletli jméno, ale to se dá vyřídit v studentském centru (je vhodné to však učinit jindy, než v den registrace, kdy má každý spoustu jiných starostí).

Po registraci se konal opět na Kevin street rozřazovací test z angličtiny, pro všechny, kdo si chtěli zapsat předmět English for Academic Purpuse (EAP). Bohužel jsem se ho nemohla zúčastnit, jelikož jsem byla nucena ihned po registraci navštívit zdravotní centrum.

Dneska jsem si byla vyřídit chybu v mém příjmení na studentské kartě. Stačilo jen zatím na Augnien Street, kde se nachází Student Services a tam vše během pár minut vyřídili a vytiskli mi novou.

Sport na DIT

21. ledna 2013 v 19:40 | tmobilek89 |  DIT

Taekwondo

Jelikož už se druhým rokem věnuji taekwondu a nechtěla jsem na něj zanevřít ani v Dublinu, rozhodla jsem se už před odjezdem kontaktovat taekwondo klub, který funguje v rámci DIT (taekwondo@dit.ie). Odpověď mi přišla sice až první týden, kdy jsem byla v Dublinu, ale potěšila mě. Trenér mi odepsal, že se můžu připojit a že přihlášku přinese na první trénink, který začíná v úterý v 20:30 na Kevin Street.

Tak jsem byla na svém prvním tréninku taekwonda. Musím uznat, že tam mají velmi kvalitní a moderní zázemí včetně sportovní haly. Jen trenér si stěžoval, že by nám to tam klouzalo, tak jsme ze začátku tréninku museli poskládat na zem skládačku z molitanu nebo podobného materiálu. Jelikož byl začátek semestru, přišly jsme jen dvě holky, z toho ta druhá slečna trénink moc nezvládala a stále se jí točila hlava. Tak jsme spíše trénovali jen my dva s trenérem. Ten byl však velmi pozitivní a usměvavý.

Pokud bych měla srovnat tréninky tady a u nás na VUT, tak je to nesrovnatelné. Na obou je sice zábava, ale tady je to jen lehký čajíček oproti tomu, co děláme u nás. Nejprve lehké roztažení, rozehřátí a pak jsme zkoušeli do různých typů lap kopat. Při kopu dopředu jsem stála jako terč se štítem (velkou lapou) a trenér do mě kopl. Jen nějak neodhadl sílu svého kopu, tak jsem to pak nějakou dobu musela rozdýchávat. Strašně se mi omlouval, ale po chvíli už to bylo dobré. Jen jsem se asi dost lekla. Zkoušeli jsme i úniky se sevření ruky a boxování se speciálními rukavicemi. Nakonec jsme se protáhli.

Trenér se mě ptal, jak dlouho dělám taekwondo a kolik mám pásků. Byl překvapen, že ani po roce nenám ani jeden, že na to mám. Tak mě to potěšilo. Ono ta úroveň u nás a tady bude asi trochu jiná. Po hodině tréninku jsme skončili.

Více na odkazu pod DIT Club's leaflet zde.

Hledání privátu

21. ledna 2013 v 10:27 | tmobilek89 |  Privát
V Dublinu je možné bydlet na kolejích, tak jako u nás, jen ceny jsou tak vysoké, že se vyplatí si najít privát sám. Navíc jsou tu na zahraniční studenty zvyklí, a tak existuje několik stránek, kde studenti nabízí volné pokoje. Dala jsem na doporučení ostatních a rozhodla se prvních pár dnů v Dublinu strávit na hostelu. Během té doby jsem si chtěla najít nějaký privát. Je možné byt hledat už v ČR, ale chtěla jsem si byt nejdříve prohlédnout, než se tam nastěhuji. V inzerátech můžu sice popisovat spoustu hezkých věcí, ale skutečnost může být úplně jiná.

Každý den jsem prohledávala tyto dvě stránky s nabídkami:
a obvolávala jsem nebo psala jejich nájemníkům.

První dva byty, které jsem navštívila mě moc neuchvátili. U prvního na mě slečna zapomněla, takže jsem to po půl hodině čekání v nevlídném počasí vzdala a vrátila se na hostel. Nakonec mi zavolala znovu, že se mi omlouvá, a že se mám znovu stavit. Na schodech jim však nešlo světlo, v kuchyni zapáchaly odpadky a pokoj s dvoupatrovkou byl opravdu velmi malý a řádně neuklizený. Cena tomu zdá se odpovídala.

Druhý byt byl asi 20min od centra, takže jsem se trochu prošla, ale působil na mě lépe. Byl sice maličký s dvěma ložnicemi a spojeným pokojem kuchyně-obývací pokoj, ale dva Brazilci, kteří mi byt ukazovali byli sympatičtí. Bohužel ani tento byt se mi díky své velikosti a nepořádku v něm moc nezamlouval. A tak jsem se rozhodla ještě počkat a hledat dál.

Další den jsem se pustila do další prohlídky. První byt na mě čekal opět na North Circuit Road, poměrně vzdálený od centra. Slečna - Brazilka byla ale tak "milá" a "velmi usměvavá", že mě naprosto odradila. Vrátila jsem se zpátky na hostel, jelikož další prohlídka na mě čekala za hodinu. Stále procházky v tomto počasí jsou velmi nepříjemné. Nejraději by se člověk zavrtal do postele a spal a spal. Místo toho jsem se musela zas vrátit zpět. Před bytem mi slečna nebrala telefon, ozývala se jen hlasová schránka, tak jsem to po 15 minutách vzdala. Kvůli ní si zdraví skutečně ničit nehodlám. Měla sice snahu se mi ozvat, ale vzdala jsem to.

Nakonec jsem si uvědomila, že po všech potížích, které jsem měla s hledáním bytu, se uspokojím s bydlením na hostelu:
Klady:
+ cenově srovnatelné s priváty
+ v ceně: snídaně, úklid, toaletní papír, společná kuchyňka (se sporákem i lednicí)
+ člověk zaplatí jen za dny, kdy na hostelu skutečně je (pokud jede člověk na dva týdny (Velikonoční prázdniny) domů, nemusí za tyto dva týdny platit, jako by tomu bylo u privátu)
+ spoustu lidí, se kterými si můžete procvičit angličtinu
+ teplá sprcha
+ TV/Wii/kulečník/stolní fotbálek
+ wifi v celém přízemí
+ strategické místo - v polovině cesty mezi Bolton a Kevin Steet, pár minut do centra, v okolí Lidl

Zápory:
- wifi na pokoji je snad jen v prvním patře
- hluk (občas na pokoji, ve společenských místnostech), ale existuje i bublinková místnost, kde je klid
- každý má jen svůj šuplík pod postelí, kde si může dát své věci a uzamknout je
- chladno
- méně soukromí

Telefonování

20. ledna 2013 v 15:18 | tmobilek89
Pokud máte aktivovaný Roaming ceny jsou celkem přijatelné. Do ČR můžete volat za 8.68Kč/min, přijímat hovory za 2.40Kč/min a SMS stojí 2.70Kč (T-mobile).

V Irsku je několik poskytovatelů mobilních služeb. Mezi hlavní patří Vodafone, O2, Meteor a Tesco Mobile. Já jsem zvolila Vodafone a přímo na prodejně jsem si koupila SIM kartu Pay As You Go za 10euro (více informací zde). Jen je potřeba si dobít kredit, jelikož součástí nové SIM karty je jen 50c.

Dobít kredit si můžete buď přímo na prodejně, slečna mi sama pomohla s nabitím kreditu, nebo se můžete registrovat na stránkách Vodafonu a učinit tak online. Pokud se nejprve zaregistrujete na stránkách Vodafonu a vyčkáte na SMS od Vodafonu, nabídne vám volné SMS nebo minuty volání do Vodafone sítě, pokud si nabijete 20euro. Bohužel jsem se zaregistrovala až po nabidí kreditu, takže mi to moc nepomohlo.

Orientační ceny potravin

20. ledna 2013 v 12:37 | tmobilek89 |  Každodenní život v Dublinu
V Dublinu je několik hlavních supermarketů: TESCO Express, Spar, Lidl, Aldi, také mi byl doporučen obchod Dunnes, ještě jsem ho však nenavštívila. Jelikož mé finanční možnosti jsou lehce omezené a nechtěla jsem zbytečně utrácet chodila jsem nakupovat nejčastěji do Lidlu. Ceny jsou tedy asi ty nejlevnější, které v Dublinu jsou. V jiných obchodech se pohybují tak 2x - 3x výš než v ČR. Stejné je to také ve studentské "menze", kde hlavní jídlo stojí tak kolem 5-7euro.

Lidl

NázevMnožstvíEuro
(kurz: 25Kč/euro)
banány1kg1.2531.25
jablka
1kg
1.9949.75
okurka1ks0.6917.25
šunka balená113g0.6917.25
balený celozrnný chleba550g0.9523.75
pomazánkový krém200g0.9924.75
mátový čaj25 sáčků0.9924.75
máslový croisant1ks0.4912.25
kuřecí stehna1kg2.8571.25
citróny4ks0.399.75
mozzarrella1ks0.5914.75
brambory1kg1.0927.25
olivový olej1l3.2982.25
pomeranče1.5kg1.8947.25
těstoviny500g0.4912.25
papriky3ks1.7944.75
rýže1kg1.1929.75
žampiony250g0.9924.75
cibule1kg0.7919.75
mrkev1kg0.9924.75
česnek4ks0.8521.25
vajíčka10ks1.7944.75
nízkotučné mléko1l0.7518.75
hnědý cukr1kg1.6942.25
muffin1ks0.9924.75
hovězí kousky400g2.4962.25

Aldi

NázevMnožstvíEuro
(Kurz: 25Kč/euro)
banány1kg1.2531.25
celozrnný chleba
(balený)
400g0.6215.55
šunka400g1.7543.75
vejce6ks1.0927.25

Spar

NázevMnožstvíEuro
(Kurz: 25Kč/euro)
citrón1ks0.717.5
rýže1kg2.0952.25
muffin1ks1.9949.75

Kish fish

NázevMnožstvíEuro
(kurz: 25Kč/euro)
losos1kg15.99399.75