Přihláška na Erasmus aneb bez byrokracie to prostě nejde

20. ledna 2013 v 11:52 | tmobilek89 |  DIT
Vyjet s Erasmem do zahraničí není jen tak. Už od začátku jsem od ostatních slyšela, že než vůbec do zahraničí odjedu, čeká mě zdánlivě nekonečné kolečko vyřizování a pobíhání po různých odděleních školy. Nenechala jsem se však odradit a rozhodla jsem se do toho pustit.

Jelikož jsem již od poloviny prosince věděla, že si budu bakalářské studium na FITu prodlužovat do 4. ročníku, rozhodla jsem se využít času, který mi poskytoval poslední semestr, kdy bych měla mít již všechny zkoušky splněné, a začala jsem zjišťovat informace o programu Erasmus. Dříve či později jsem měla v plánu se tohoto programu zúčastnit a podívat se, jak to chodí na jiné univerzitě.

Během ledna se konala informační schůzka na FITu ohledně Erasmu, kde nám rozdali materiály s informacemi, představili nám, co obnáší takový studijní pobyt a od studentů, kteří se toho zúčastnili, jsme se dozvěděli užitečné rady, jak na zahraniční škole přežít, ale hlavně jak si to tam pořádně užít.

Ze seznamu nabízených univerzit jsem si během zbytku ledna vybrala 4, které jsem vyplnila do přihlášky (zde). Uzavírka byla v polovině února.

Výběrové řízení

Asi dva týdny poté se konalo výběrové řízení. Byla jsem trochu nervózní, protože jsem nevěděla, co mám od ní očekávat. Musím však přiznat, že opravdu není, čeho se bát. Mailem mi přišly informace, do které místnosti a kdy se mám dostavit. Ti, co neprokázali znalosti angličtiny (či jiného jazyka) certifikátem, byli přezkoušeni. Z jejich reakcí jsem se dozvěděla, že je příliš netrápili. Ptali se na základní informace ohledně nich a proč a kam chtějí jet. Jelikož mám certifikát FCE, šla jsem přímo ke komisi, která se mě zeptala, kam chci jet a co tam chci studovat. Divili se, že hodlám studovat na zahraniční škole jen předměty a nechci tam dělat bakalářku, i když budu v posledním ročníku. Jelikož už jsem měla rozpracovanou bakalářku, přišlo mi zbytečné začínat jinou, či si shánět na dané škole někoho, kdo by mě vedl, i když o daném tématu příliš neví. Pak jen zmínili, že mám velmi dobré studijní výsledky, a proto můžu s jistotou počítat, že mi studijní pobyt schválí a přiřadí mi první univerzitu, kterou jsem do přihlášky uvedla (http://www.dit.ie/). Vtipně ještě pronesli, že doufají, že tam nebudu muset míchat maltu apod., jelikož jsem si vybrala na Dublin Institute of Technology (DIT) fakultu Civil and Building Services - obor Computing (zde). Během týdne přišel mailem dokument s přiřazenými univerzitami pro každého. Téměř každý se někam dostal.

Vyřizování dokumentů na zahraničním oddělení

Ta nejsnazší část byla za mnou. Pak následovalo vyplňování Application Form - přihláška ke studiu. Na studijní oddělení jsem si vyžádat Transciption of Record - výpis známek studia na FITu. Oba dokumenty jsem nascenovala a poslala mailem do Dublinu (dokumenty: zde, odeslat na: erasmus@dit.ie). Následně jsem vyplnila Learning Agreement - smlouva o náplni studia (stačí první strana). Vyřizování tohoto dokumentu mi trvalo téměř půl roku, jelikož odezva z Dublinu byla často velmi pomalá. Také jsem se stále nemohla domluvit s koordinátorkou z Dublinu, z jakých modulů si můžu předměty vybírat. Je velmi vhodné před samotným vyplňováním Learning Agreement napsat přímo akademické koordinátorce. V době vyřizování přihlášky jím byla Susan O'Shaughnessy (susan.oshaughnessy@dit.ie). Aktuálním koordinátorem je však Thomas Dunphy (tom.dunphy@dit.ie), který vám poskytne potřebné informace ohledně tohoto dokumentu. Po několika neúspěšných výběrech jsem si nakonec zapsala dva předměty, které mi doporučila - English for Academic Purposes (zde) a Irish Cultural Studies (zde). Tyto předměty jsou vyučovány v rámci DIT, takže je možné si je vybrat bez ohledu na studovaný obor. Dále jsem si vybrala ještě dva předměty z magisterského studia (CBEM 1404 Int to Artificial Intelligence, CBEM 1406 Algorithms & Data Structures).

Není nutné nad vybíráním předmětů příliš přemýšlet, protože si je během prvních dvou týdnů semestru můžete zcela změnit. Je však nutné dodržet dvě podmínky. Předměty (kromě prvních dvou zmiňovaných) musí být z jednoho modulu a za druhé součet kreditů musí být větší než 18. Každý předmět, který jsem si vybrala, byl za 5 kreditů, takže jsem si nakonec zapsala kreditů 20. Bylo mi však doporučeno si pak vybrat o jeden předmět navíc, abych měla rezervu v případě, že by se mi některý z předmětů nepovedl udělat.

Když se něco takového stane, musí se vrátit poměrná částka stipendia, které od školy dostanete (např. Pokud získáte jen 12 kreditů, musíte vrátit třetinu celého stipendia). Vyplněný Learning Agreement je nutné nejprve potvrdit na zahraničním oddělení FITu a poté poslat opět mailem do Dublinu (susan.oshaughnessy@dit.ie). Za pár týdnů na zahraniční oddělení přišel potvrzený zpět. Druhá strana Learning Agreement se vyplňuje až v případě, kdy se během prvního měsíce studia rozhodnete studovat jiné předměty, než jaké jste uvedli.

Vyřizování dokumentů na rektorátu

Asi dva týdny před odjezdem (odjížděla jsem na letní semestr, takže začátkem ledna) mi z Dublinu přišel Acceptation Letter. Na zahraničním oddělení (http://www.fit.vutbr.cz/study/vyjezdy/) si zapomněli udělat kopii Learning Agreement, a tak jsem jeho kopii musela ještě těsně před odjezdem přinést. Také návštěva rektorátu (adresa, úřední hodiny) proběhla nadvakrát, jelikož jsem si zapomněla nejprve donést potřebné dokumenty, kterými jsou - potvrzený Learning Agreement (originál), Acceptation Letter (originál) a Transcription of Record (originál). Jelikož mi nedošel stále originál Acceptation Letter, musela jsem urgovat DIT, aby mi ho poslali. S omluvou za zpoždění mi ho týž den odeslali. Na rektorátě po odevzdání potřebných dokumentů mi byla sepsána finanční dohoda a výše stipendia. Začátek pobytu jsem měla napsán 28.1., kdy začínal uvítací týden a konec pobytu 31.5. podle dopisu z Dublinu, kde bylo toho datum uvedeno jako ukončení letního semestru. Délka pobytu se stanovuje podle níže uvedené tabulky:

Počet dnů
Stipendium
1 až 7 dnů
0
8 až 20 dnů
polovina měsíčního stipendia
21 až 30 dnů
celé měsíční stipendium

Vyšlo mi to tedy na 4,5 měsíce pobytu. Při studijním pobytu v Irsku získáte stipendium 505euro/měsíc a 1000Kč/měsíc přímo od VUT. Ostatní výdaje nad tento limit si hradíte sami. K smlouvě jsem dostala jako dárek tričko a cestovní tašku. Finanční dohodu je potřeba si vyřídit dva týdny před odjezdem. Vyřizovala jsem si ji až poslední týden, a tak mi peníze na účet dorazili až během prvního týdne mého pobytu v Dublinu. Stipendium je možné si nechat poslat buď na účet v ČR, což jsem využila i já, nebo na účet v zahraničí s tím, že poplatky spojené s převodem hradí student.

Vyřizování v ČR tímto bylo před odjezdem tedy u konce. Z Dublinu mi přišly ještě potřebné informace ohledně uvítacího týdne, který se konal týden před začátkem semestru a také mail potřebný u registrace, který byl potřeba si vytisknout, protože jím mám prokázat u registrace. V rámci mailu bylo potřeba jen doplnit dotazník ohledně mého příjezdu do Dublinu, a zda se chci zúčastnit aktivit v rámci uvítacího týdne, či zda chci SIM kartu. Jelikož tu jsem měla v plánu si vyřídit co nejdřív, tuto možnost jsem odmítla.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama